Afisha «Горизонти сучасності»


30.11.2017 - 27.12.2017

 

Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури цього року виповнюється 100 років і саме цій визначній даті присвячено відкриття персональної виставки випускника НАОМА, учня Миколи Стороженка, Романа Петрука «Горизонти сучасності» в Чернігівському музеї сучасного мистецтва «ПЛАСТ-АРТ». Надзвичайно символічним є той факт, що експозиція буде складатися із 100 творів, які постануть знаковою візуалізацією цьогорічної визначної події українського художнього світу.

Роман Петрук, продовжуючи найкращі традиції Академії, відкриває нам власне бачення «горизонтів» нашого життя, що охоплюють як споглядальні краєвиди української землі, так і психологічні нариси портретів сучасників, завдяки чому ми входимо у резонанс із ритмами мовчазної природи й занурюємося у роздуми про спільне майбутнє, що прочитуються у поглядах теперішнього.

Митець звертається до художнього осмислення образів своїх колег, друзів, рідних – усіх тих, хто виступав «дороговказом» на його творчому шляху, впливаючи на формування «стрижня» власної особистості. Саме за такими роботами згодом можна буде відчути дух нашого часу, адже кожна епоха вкарбовується у пам’яті нащадків образами своїх сучасників, обличчя яких стають мовчазними свідками хитросплетінь історії. Й хоча ХХ століття усіляко намагалося дегуманізувати візуальне мистецтво, остаточно позбавитись людського йому так і не вдалося. Адже «Людині потрібна Людина» ‑ невипадково саме ця фраза стає однією із стрижневих у «Солярісі» Андрія Тарковського. Й невипадково, що саме людські образи продовжують бентежити творчу уяву неординарних, глибоких митців сучасності, серед яких особливе місце посідає Роман Петрук – майстер глибокопсихологічної миттєвості.

Інновацією художника є віртуозне поєднання класичної школи рисунку й живопису із експресивно-символічною манерою візуалізації образів, які у роботах Романа набувають або містично-утаємничених рис, або емоційно-вибухової сили, що розпорошується по полотну кубістичними кольоровими плямами й потоками світла. Його персонажі демонструють нам не просто зовнішні обриси людини, а занурюють нас у свій внутрішній світ, унаочнюючи ритми тонких, іноді, неземних енергій, що проступають на картинах трансцендентною світлоносністю, засвідчуючи людську приналежність до божественного. Із вражаючою проникливістю Роман неодноразово зображує свого ВЧИТЕЛЯ – Миколу Стороженка, який із розкритими до нас долонями ніби несе власний хрест, що вертикальною чорною полосою немов врізається у його тіло, вказуючи шлях на власну Голгофу. Художник також занурює образ свого наставника у кольорову мозаїку пергаментів, аркушів паперу, серед яких проступають два образи – Тараса Шевченка і Стороженка, долі яких сплелися у творчому діалозі поколінь.

Із особливим трепетом художник зображує «батька української абетки» Василя Чебаника, своїх талановитих друзів-акторів, що майстерно відроджують традиції українського театру, а також свого батька із матір’ю, що є для митця не тільки рідними по крові, а є рідними за духом. Містичні жіночі образи, розчиняючись у променях неземного світла, немов нагадують нам завдяки художнику про божественну мудрість – Софію, пізнавши яку, людина відкриє для себе гармонію всесвіту.

Саме цією гармонійністю проникнутий простір виставки Романа Петрука «Горизонти сучасності», завдяки чому кожен із нас може зануритись у споглядання вічних ритмів нашого буття крізь «лінзу» живописної миттєвості.Доктор філософських наук,

доцент Київського національного

університету імені Тараса Шевченка;

доцент Національної академії образотворчого

мистецтва і архітектури; член НСХУ;

директор Арт-центру «ALTEREGO»                    Світлана Стоян

 

 

 

г. Чернигов, ул. Горького, 6.
тел. (0462) 610-328
info@plast-art.com.ua
plast-art@yandex.ru

найти Пласт Арт Чернигов

В начало